Na talerzu mamy karmiącej

wpis w: LIFESTYLE | 0

Temat tego, co powinna, a czego definitywnie nie powinna jeść karmiąca mama był już często opisywany,lecz w dalszym ciągu spędza sen z powiek i tak często
niewyspanym mamom. Wiele z kobiet już w czasie ciąży przeszukuje internet, aby znaleźć odpowiedz na nurtujące pytania:

“ Co można jeść w czasie karmienia?”,   “Jaka powinna być DIETA karmiącej matki?” Już samo słowo “DIETA” z góry skłania nas do wyeliminowania czegoś.

Czy tak powinno być?

 

Co wobec tego może jeść mama?

Aby odpowiedzieć na te pytania, trzeba zacząć od początku. Czyli, jak powstaje mleko kobiece i jaki jest jego skład?

Mleko mamy powstaje podczas procesu laktacji w gruczołach piersiowych,a dokładniej pęcherzykach mlekowych. Otoczone są one naczyniami krwionośnymi.

W pęcherzykach znajdują się komórki zwane laktocytami,są one zdolne do pobierania potrzebnych składników wprost z krwi matki, syntezowania i wydzielania biologicznej substancji o dużych walorach odżywczych.

Co ważne, do komórek przedostają się tylko składniki o określonej budowie,a nie wszystko, co płynie z krwią, dlatego przenikają przeciwciała, a nie bakterie i wirusy.

Przenikają aminokwasy, tłuszcze, glukoza, witaminy i minerały.

Powstałe mleko transportowane jest przewodami mlekowymi z pęcherzyków do brodawki piersiowej.

 

W skład mleka wchodzi:

woda, białko, węglowodany, laktoza, tłuszcze, enzymy, cholesterol, witaminy, sole mineralne i mikroelementy.

Mleko kobiece indywidualnie dostosowuje się do potrzeb dziecka w danej fazie jego wzrostu, więc jego skład nie jest stały i taki sam u każdej mamy.

Wiemy już, że mleko nie tworzy się z treści żołądkowej, tak jak do niedawna większość kojarzyła sposób jego powstawania i stawiała znak równości między tym, co zjadła mama, a zawartością jej pokarmu.

 

Czy to znaczy, że można jeść wszystko?

Jeśli mama i dziecko są zdrowi, to – Tak można jeść wszystko. Jak każdy człowiek, mama karmiąca piersią powinna odżywiać się zróżnicowanie i zdrowo, ponieważ zdrowa mama to zdrowe dziecko.

Bezpośrednio po porodzie organizm musi się regenerować, więc w tym czasie bezpodstawne skazywanie się na jedzenie tylko gotowanego ryżu, kurczaka i marchewki, żeby było smaczniej to jeszcze najlepiej bez przypraw jest nie logiczne. Takie diety tylko wyjaławiają organizm. Ponadto, jeśli kobieta odżywia się nie właściwie to organizm i tak pobierze potrzebne składniki do produkcji wartościowego mleka z jej rezerw. Może to prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia, obniżenia odporności, wypadania włosów, ale także złego samopoczucia. Dlatego watro dbać o to, aby odżywiać się właściwie i nie doprowadzić do niedoborów.

 

A co zrobić kiedy przychodzi ochota, aby trochę zgrzeszyć?

Jeśli nie zdarza się to często, wtedy też nic się nie stanie. Jeżeli kawałek pizzy czy batonik ma sprawić radość – to “na zdrowie”.

Co nie zmienia faktu, że jedzenie wysoko przetworzonej żywności i pustych kalorii nie przynosi żadnych korzyści zdrowotnych.

 

Aby nie zwariować trzeba pamiętać o kilku rzeczach:

  • jedz owoce i warzywa, ale najlepiej te sezonowe.
  • pij około 2l wody
  • możesz wypić 1-2 filiżanki kawy, jednak większa dawka może działać pobudzająco na dziecko, gdyż kofeina przenika do organizmu maluszka
  • fasola, groch, bób to produkty, zawierające bardzo dużo białka i nie warto z nich rezygnować. Mogą wzdymać, ale przede wszystkim Ciebie.
  • nie każda krostka to alergia pokarmowa, a płacz to kolka. Przyczyny kolek są różne i nie do końca znane, aczkolwiek bardziej przypisuje się to niedojrzałości układu pokarmowego i nerwowego malca. Może ją powodować złe przystawianie dziecka do piersi, a także zbyt wiele wrażeń serwowanych maluszkowi w ciągu dnia.
  • poprzez jedzenie różnorodnych posiłków, dzięki Tobie dziecko może poznać różne smaki np. curry czy czosnek. Oczywiście w wersji bardzo mocno rozcieńczonej.
  • jeśli nie ma stwierdzonej alergii, spożywanie produktów zawierające alergeny np. orzechy, truskawki, jest dozwolone. Poprzez dostarczanie dziecku z pokarmem małej dawki alergenu i zapoznanie go z nim w tak bezpieczny sposób, jakim jest karmienie piersią, może zmniejszyć ryzyko późniejszych alergii.

 

 

 

 

 

karmienie piersią jest najlepszym pokarmem, jaki możesz dać swojemu dziecku, wiec warto aby i twoje posiłki były wartościowe.

 

 

Życzymy smacznego!

MAMABELLE